سوالات متداول مجتمع چاپ مهراد

مجتمع چاپ مهراد در حوزه چاپ افست در دو گروه محصولات عمومی و اختصاصی با بیش از 25 هزار عنوان محصول، فعالیت خود را برای اولین بار در مرکز و جنوب کشور قدرت بخشیده و با ایجاد انواع محصولات جدید و بازتعریف محصولات قدیمی، تمام اهتمام خود را بر ارتقای سطح کیفی، ایجاد تنوع، کاهش هزینه و افزایش سرعت در تحویل محصولات قرار داده است.

 

چاپ افست یک فرآیند پیچیده است و به همین دلیل برای تعداد پایین و تیراژ کم صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل در هنگام چاپ، معمولا چند فایل را در قالبی که به آن فرم می‌گویند قرار می‌دهند و فرآیند چاپ افست را انجام می‌دهند. فرم‌ها بسته به نوع استفاده به دو دسته فرم عمومی و فرم اختصاصی تقسیم می‌شوند. معمولا چاپ افست فرم عمومی برای سفارش هایی با ابعاد گسترده کوچک در نظر گرفته می شود. بطور مثال تراکت، سربرگ، لیبل، فاکتور، کارت ویزیت، پاکت نامه و ... برای چاپ در فرم عمومی قرار می گیرند.

محصولاتی مانند کاتالوگ و بروشور، پوستر، ست اوراق اداری، ساک دستی مقوایی، فولدر و محصولاتی از این دست، در حالت اختصاصی چاپ می شوند. کاتالوگ و بروشور به دلیل دارا بودن تعدادی صفحه برای هر سفارش، پوستر به دلیل سایز گسترده سفارش نسبتا بزرگ و ست اوراق اداری نیز بابت داشتن برش متنوع و رنگ خاص، خود به خود فرم اختصاصی در نظر گرفته می شوند. برای درک بهتر این موضوع، مقاله فرم عمومی و اختصاصی در چاپ افست را بطور کامل مطالعه فرمایید.

 

برای چاپ هر فرم به تیراژ سفارش مشتری، کاغذ وارد پروسه چاپ می شود اما به علت تنظیم رنگ چاپ و همینطور تنظیم دستگاه های خدمات پس از چاپ (بسته به نوع سفارش) تعدادی از این کاغذ ها غیر قابل استفاده می شوند که اصطلاحا این کاغذ ها را باطله می نامند. این کاغذهای باطله در چاپ فرم عمومی از ۳ تا ۷ درصد تخمین زده شده اند.

 

* در فرم عمومی چند سفارش مختلف کنار یکدیگر قرار می‌گیرند در حالی که در فرم اختصاصی، یک فرم مخصوص برای چاپ محصول شما با ابعاد دلخواهتان در نظر گرفته می‌شود.

* در فرم عمومی امکان تنوع رنگ و کنترل آن وجود ندارد و مسئول چاپ سعی می‌کند تا کیفیت رنگ قابل قبولی را در کلیه سفارشات ارائه دهد؛ ولی در چاپ فرم اختصاصی چون تنها فایل موجود مربوط به محصول شما است، توجه بیشتری بر روی رنگ‌ها خواهد بود که در نتیجه بهترین خروجی رنگ عرضه می‌شود.

* در کارهای فرم عمومی برای جنس کاغذ به دلیل موجودی بازار محدودیت چاپی وجود دارد .در صورتی که با استفاده از چاپ فرم اختصاصی امکان انتخاب یک کاغذ خاص وجود دارد.

* در چاپ فرم عمومی برای تجدید چاپ توناژ رنگ تغییر می کند و مطمئناً تفاوت مشهودی در نمونه های قبلی با چاپ جدید وجود دارد؛ اما در چاپ فرم اختصاصی حتی با گذشت زمان هم، همان کیفیت و رنگ قبلی ارائه می شود.

* در چاپ فرم عمومی امکان حضور ناظر اختصاصی در مراحل چاپ وجود ندارد؛ در حالی که در چاپ فرم اختصاصی ناظر چاپ و تولید می‌تواند در عملیات چاپ حضور داشته باشد تا از کیفیت کار اطمینان حاصل کند.

* در چاپ فرم عمومی هزینه ی کار در پایان کمتر است؛ البته این در حالی است که در چاپ فرم اختصاصی چون اصطلاحاً پِرتی (کاغذ های باطله) کار در چاپ به مراتب کمتر است، تعداد سفارشی که به مشتریان تحویل می‌گردد گاهاً بیشتر می‌شود.

 

با توجه به هزینه های بالای چاپ، به دلیل قرار گیری چندین سفارش در فرم عمومی هزینه نهایی بین مشتریانی که در آن فرم سفارش دارند، تقسیم می گردد. این در حالی است که در فرم اختصاصی هزینه نهایی تنها برای یک مشتری لحاظ می شود. بنابراین هزینه تمام شده محصولات اختصاصی کمی گران تر از فرم عمومی می باشد. اما در مواردی که تیراژ سفارش چاپ بالا باشد هزینه نهایی از سفارش عمومی نیز کمتر می گردد. در نتیجه میتوان فرم اختصاصی را در تیراژ های بالا مقرون به صرفه دانست.

 

بله؛ اما نه در تمامی جنس ها. چاپ کارت ویزیت با سایز های مختلف در مصارف گوناگونی از جمله کارت پستال، کارت ضمانت، جلد دفترچه و... استفاده می شود. شما در محصول کارت ویزیت، با انتخاب جنس مورد نظر میتوانید از کشو ابعاد، سایز " سایر " را انتخاب کرده و ابعاد دلخواه خود را وارد کنید. در این قسمت اگر محصولی امکان چاپ در سایز دلخواه را نداشته باشد، در کشو ابعاد بغیر از سایز استاندارد محصول، گزینه " سایر " برای تغییر ابعاد وجود ندارد.

 

حداکثر سایز چاپ در محصولات فرم عمومی و اختصاصی متفاوت می باشد. در فرم های عمومی تراکت و سربرگ حداقل سایز استاندارد چاپ A6 و حداکثر B4 (در بعضی محصولات A4) می باشد همچنین در فرم عمومی کارت ویزیت (که امکان تغییر سایز در آنها وجود داشته باشد) حداقل سایز 4.8*8.5 سانتی متر تا حداکثر سایز 48*68 سانتی متر قابل چاپ می باشند.

در محصولات مختلف فرم های اختصاصی، از حداقل سایزاستاندارد B4 (در بعضی محصولات A3) تا حداکثر سایز B2 امکان چاپ وجود دارد.

برای اطلاع ازسایز های مختلف و استاندارد کاغذ، مقاله ابعاد استاندارد کاغذ را در قسمت مقالات سایت مطالعه فرمایید.

بهترین و آسان ترین روش برای ثبت سفارش در مجموعه چاپ مهراد از طریق سایت و بصورت آنلاین می باشد که میتوانید آموزش ثبت نام و ثبت سفارش آنلاین را در قسمت چطور شروع کنیم؟ مطالعه فرمایید. 

 

بله؛ همانطور که گفته شد توصیه اول ما ثبت سفارش بصورت غیرحضوری و از طریق سایت چاپ مهراد می باشد اما اگر ثبت سفارش بصورت غیرحضوری برای شما میسر نبود می توانید برای ثبت سفارش حضوری، از طریق شعب شهر اصفهان اقدام نمایید.

 

تیم چاپ مهراد برای سهولت هرچه بیشتر در ثبت سفارش سامانه فروش آنلاین، بطور کامل در بخش ثبت سفارش هر محصول و علی الخصوص قسمت راهنمای طراحی، توضیحاتی جامع و گویا در خصوص کاربرد سفارش، نحوه طراحی و آپلود فایل چاپی هر محصول را قرار داده است. 

 

اگر شما فایل آماده جهت ثبت سفارش ندارید، ما در مجموعه چاپ مهراد می توانیم خدمات طراحی را به صورت اختصاصی برای شما عزیزان انجام دهیم. کافی است برای درخواست طراحی با کارشناس مربوطه در مجتمع تماس بگیرید.

 

خیر؛ بدلیل حجم بالای سفارشات روزانه از سراسر کشور و همچنین فرم بندی اتوماتیک بجز استاندارد هایی که توسط سایت در هنگام آپلود فایل بررسی می شود، هیچ نظارت دیگری روی سفارشات انجام نمی شود. پس اکیداً توصیه می کنیم پیش از ثبت سفارش، تمامی نکاتی که در بخش راهنمای طراحی ارائه شده را به دقت مطالعه نموده و در زمان طراحی رعایت کنید تا حاصل کار یک محصول زیبا و با کیفیت باشد.

 

خیر؛ ثبت سفارش بصورت حضوری از طریق شعب نیز با قیمت های اعلامی از طریق سایت انجام می شود، بنابراین تفاوتی در قیمت ثبت سفارش آنلاین و حضوری وجود ندارد.

 

شما می توانید به دو روش هزینه سفارشات را واریز بفرمایید: روش اول بصورت آنلاین در هنگام ثبت سفارش از طریق سایت و روش دوم، واریز مبلغ به شماره حساب های موجود در سایت از دو روش کارت به کارت یا واریز به حساب و ثبت حواله بانکی از طریق پنل کاربری در سایت می باشد.

 

با کنسل شده سفارش، هزینه ای که بابت ثبت آن پرداخت شده است به حساب کاربری شما عودت می شود. در واقع این مبلغ به اعتبار سایت شما افزوده می شود که از آن می توانید در ثبت سفارشات بعدی استفاده کنید.

 

شما می‌توانید به سه روش سفارش خود را پیگیری نمایید:

* مراجعه به "ناحیه کاربری" قسمت "پیگیری سفارشات" و مشاهده وضعیت سفارش مورد نظر

* ارسال تیکت پشتیبانی برای قسمت فروش و دریافت پاسخ از همین طریق

* تماس با کارشناسان واحد فروش مجموعه و پیگیری تلفنی سفارشات

 

در خصوص سفارشات روزانه و غیر فوری، اگر ثبت سفارش تا قبل از ساعت ۱5 هر روز انجام شود همان روز به عنوان اولین روز کاری محاسبه می شود. و اگر سفارش فوری (فقط 6 ساعته) باشد ملاک ثبت سفارش  قبل از ساعت ۱۱ صبح هر روز می باشد. نکات بیشتر در مورد زمان تحویل و همچنین روز های کاری را می توانید در قسمت راهنمای محاسبه زمان تحویل مشاهده فرمایید.

 

در راستای امر مشتری مداری و همچنین سهولت ارتباط مشتری با کارشناسان مجموعه، علاوه بر تلفن گویا مجموعه به شماره 34151-031 (30 خط ویژه)، ابزاری ویژه بنام تیکت پشتیبانی در سایت قرار دارد که مشتریان از این طریق می توانید با واحد های مختلف مجموعه ارتباط برقرار کنند. راهنمای ارسال تیکت پشتیبانی

در خصوص مشتریان شهر اصفهان و حومه، امکان تحویل سفارشات از ساعت 18:30 الی 19:30 (بسته به ساعت فعالیت شعبه که در قسمت تماس با ما مشخص شده است) حضورا در محل شعبه انجام می شود. همچنین روال تحویل سفارشات مشتریان شهرستان از طریق باربری و پس از درخواست ارسال (تلفنی یا از طریق سایت) توسط مشتری صورت می پذیرد.

 

تمامی سفارشات مشتریان شهر اصفهان در محل شعبه های مستقر در شهر، در ساعات مقرر تحویل می شود و هزینه حمل سفارش از شعبه تا محل مورد نظر با مشتری می باشد. مجتمع چاپ مهراد همچنین جهت رفاه حال مشتریان سایر شهرها و به جهت کاهش هزینه های ارسال، تمامی سفارشات شهرستان را تا محل باربری طرف قرارداد بطور رایگان حمل کرده و هزینه باربری تا شهر مورد نظر بصورت پس کرایه و به عهده مشتری می باشد.

شرکت باربری فعلی طرف قرارداد: باربری سروش سپاهان           

تلفن: 34501082 - 031

 

بله؛ برای ارسال سفارشات به غیر از راه های ذکر شده (تحویل حضوری در شعب و ارسال با باربری) قبل از زمان تحویل سفارشات می توانید با کارشناسان مجموعه تماس گرفته و هماهنگی های لازم را جهت ارسال سفارشات انجام دهید. شایان ذکر است مسئولیت ارسال و همچنین پیگیری آن از این طریق، تماماً بر عهده مشتری است و هیچ مسئولیتی در قبال این موضوع متوجه مجتمع چاپ مهراد نمی باشد.

 

چاپ مهراد به عنوان یک مجموعه خلاق و پیشرو در صنعت چاپ، با استفاده از پیشرفته ترین ماشین آلات روز و بهره گیری از دانش کارشناسان و متخصصان مجرب در زمینه‌های پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ مفتخر است که محصولات با کیفیتی را مطابق با استانداردهای چاپی به مشتریان خود در سراسر کشور ارائه دهد.

 

در صورت وجود مشکل در محصول دریافتی و عدم رضایت می‌توانید با کارشناس گارانتی مجموعه چاپ مهراد تماس گرفته و مسئله خود را بیان فرمایید تا راهنمایی لازم را برای رسیدگی به گارانتی محصول مورد نظر دریافت کنید. برای کسب اطلاعت بیشتر در خصوص شرایط گارانتی، میتوانید از طریق سایت بطور مفصل این مطلب را مطالعه بفرمایید.

 

ما برای آماده سازی یک محصول چاپی به سه مرحله زیر احتیاج داریم:

خدمات پیش از چاپ

چاپ

خدمات پس از چاپ

هر کدام از این مراحل بالا می تواند به مراحل گوناگونی درون خود تقسیم شود که این مراحل گاهی اوقات الزامی و گاهی اوقات برای زیبایی بیشتر به کار می روند و کاملاَ اختیاری می باشند.

امروزه تمام اقلام چاپی اعم از کارت ویزیت، کاتالوگ، بروشور، تراکت، لیبل و … با بهره گیری از خدمات پس از چاپ به مشتری ارائه می گردد. در تمام این اقلام علاوه بر میزان خلاقیت و سلیقه طراح، میزان کیفیت خدمات پس از چاپ نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

خدمات پس از چاپ شامل مواردی از جمله روکش(سلفون، یووی، ورنی، لمینت و ...)، صحافی(چسب گرم، منگنه، چسب سرد، دوخت، فنر و ...)، شماره زنی، خط تا و تاکنی، ساخت قالب(تیغ)، قالبزنی(ملخی، لترپرس)، برش(گیوتین، دایکات، پانچ و ...)، پرفراژ، طلاکوب و نقره کوب(داغی) و ... می شوند. برای توضیحات بیشتر می توانید قسمت مقالات را مطالعه فرمایید.

 

پس از چاپ طرح مورد نظر در صورتی که محصول نهایی برای شکل گیری به برش خاصی نیاز داشته باشد، قالب(تیغ) به کار می آید. قالب در واقع یک نوع تخته است که تیغه های روی آن در جهت برش و خط تا مورد استفاده قرار می گیرد. برای برخی از اقلام چاپی همچون فولدر، ساک دستی و جعبه تهیه قالب الزامی است. نه تنها در موارد ذکر شده بلکه در تهیه اقلام چاپی همچون ویزیت، اتیکت، لیبل، تراکت و سربرگ با برش اختصاصی قالب مورد استفاده می باشد.

در واقع طرح نهایی محصول به قالب ساز تحویل داده می شود. قالب ساز به کمک فایل ارسال شده ابعاد قالب را در نظر می گیرد و شکل قالب را با استفاده از تیغ و تخته اجرا می کند. باید در نظر داشت فایل ارسال شده فقط شامل خط تا و تیغ باشد. در نهایت با قرار دادن قالب ساخته شده در دستگاه های برش نظیر ملخی، لترپرس و دایکات عمل قالبزنی انجام می شود. حال میتوان محصول چاپی را که با طرحی خاص برش شده، تحویل گرفت.

 

برای انجام خدماتی نظیر قالبزنی در مراحل پس از چاپ، فضایی اضافه بر طرح باید توسط طراح لحاظ شود تا اجرای خدمات قالبزنی به راحتی و بدون ایراد انجام شود. این فضا باید به اندازه ای باشد تا محصول چاپی توسط پنجه های دستگاه قالبزنی نگه داشته شده و روی قالب قرار گیرد. به این فضای اضافه بر طراحی برای سهولت در اجرای خدمات قالبزنی در اصلاح چاپ، لب پنجه می گویند.

در انجام این خدمات با دستگاه های مختلف فضای لب پنجه متفاوت می باشد. به طور معمول فضای 1/5 سانتی متر اضافه بر طول طراحی برای لب پنجه کافی می باشد.

 

مجتمع چاپ مهراد به منظور ارائه کامل خدمات چاپ و پس از چاپ، امکاناتی نظیر ساخت قالب، قالبزنی، برش از وسط، شماره زنی، پرفراژ، خط تا و ... را به عنوان خدمات پس از چاپ به همراه محصولات خود ارائه می نماید. این خدمات در برخی محصولات فعال نمی باشد، به چند دلیل؛ نخست اینکه برای انجام خدماتی نظیر قالبزنی، فضایی اضافه بر طراحی به عنوان لب پنجه باید لحاظ شود تا اجرای قالبزنی به راحتی و بدون ایراد انجام شود، این در حالی است که در محصولاتی مانند ویزیت های لمینت برجسته استخوانی، مربع، دایره و موارد مشابه، امکان تغییر سایز به جهت انجام خدمات وجود ندارد.

دوم اینکه محصولات فانتزی مانند ویزیت های طلاکوب، یووی برجسته، مخملی، نقره کوب و ... هم از روند تولید متفاوتی برخوردار هستند، هم به لحاظ ضخامت بالا امکان اجرای خدماتی مانند قالبزنی برای این محصولات در فرم های عمومی وجود ندارد. برای اطلاعات و توضیحات بیشتر می توانید مقاله برش و دایکات را در قسمت مقالات مطالعه فرمایید.

 

شماره تماس با مجموعه چاپ مهراد :
031 - 34151 (30 خط ویژه)